Consultant junior (Entry Level <=2 ani) 106 vizualizări

Expirat

Profil candidat ideal:

Cerințe minime:

  • absolvent de studii superioare – minim nivel licență (studii economice, de preferabil contabilitate)
  • minim 1 an experiență în scrierea, implementarea și gestionarea proiectelor finanțate din fonduri nerambursabile (europene/guvernamentale)
  • cunostinte PC nivel mediu: Microsoft Office (Word, Excel, Outlook);
  • disponibil pentru deplasări/delegații/vizite pe teren, atunci când situația o impune

Trăsături personalitate/ abilități candidat:

  • atitudine proactivă, orientare către client și rezultate
  • persoană resposabilă, serioasă, onestă, organizată, adaptabilă, flexibilă, loială
  • inițiativă și dorință de a rezolva problemele cu creativitate
  • persoană ambițioasă, cu dorința de a învăța și a se dezvolta continuu (atât personal, cât și profesional), de a-și construi o carieră în domeniul consultanței
  • capacitate de a sintetiza și corela informatii, gandire analitică
  • capacitate de adaptare la schimbările din regulamente și cerințele programelor de finațare, înțelegere a elementelor financiar-contabile și economice utilizate la realizarea proiectelor (ex. buget venituri și cheltuieli, cunoaștere/intepretare elemente bilanț/cont de profit și pierdere, structură cashflow, indicatori economici, înregistrări contabile ale operațiunilor derulate prin proiecte, etc.)
  • abilități de sinteză și analiză, capacitate de comunicare (intern, în cadrul echipei, cât și extern în relația cu clienții și autoritățile finanțatoare)
  • bună gestionare și capacitate de a lucra cu termene limită
  • atentie la detalii si capacitate de a lucra cu acuratețe intr-un mediu dinamic, capacitatea de a rezolva/ furniza soluții, cu respectarea prevederilor legale aplicabile
  • eficienta ridicata de lucru in conditii de varfuri de activitate pentru a face față termenelor impuse în cadrul programelor de finanțare

Constituie avantaje la angajare:

  • cunoașterea limbii engleze cel putin nivel mediu
  • experiența în achizițiile publice si in procedurile derulate pe platforma electronica SEAP/SICAP
  • elaborarea proiecţiilor financiare, analizei cost-beneficiu
  • permis de conducere categoria B
  • cunoștințe în realizarea de prezentări în Power Point (Office)

Descrierea jobului – responsabilități/atribuții

  • gestionarea relatiilor cu clientii companiei prin intermediul apelurilor telefonice si a e-mail-ului, întocmirea si realizarea corespondentei/comunicarii dintre clientii companiei si institutiile finantatoare, pe intreg parcursul evaluarii si contractarii proiectelor, precum si in perioada de implementare/monitorizare a acestora
  • organizarea/ arhivarea electronică a documentelor dosarelor de finanțare pentru fiecare client in parte, conform politicii interne a companiei
  • gestionarea și realizarea proiectelor în toate etapele lor (scriere, implementare, decontare și monitorizare/durabilitate), astfel:
  1. în etapa de realizare a documentaților de finanțare:
    • asistenta acordata potentialilor clienti in identificarea programelor de finantari nerambursabile în conformitate cu domeniul de activitate economică de interes pentru clieni și realizarea de fișe de prezentare sintetice pentru finanțările identificate;
    • verificarea eligibilității solicitanților și a investițiilor vizate de acestia pe baza cerințelor prevăzute în Ghidurile solicitantului, întocmirea de liste de verificare/checklist-uri;
    • însusirea criteriilor de eligibilitate pentru fiecare program de finantare nerambursabila (european/guvernamental) și verificarea conformităţii documentelor transmise de către beneficiar şi necesare ca şi anexe ale proiectului;
    • simularea/ calcularea punctajului proiectelor și furnizarea de posibile soluții în vederea maximizării punctajului în limitele asumate și considerate fezabile/realiste de către client;
    • Intocmirea cererilor de finantare, a planurilor de afaceri si a analizelor economico-financiare (proiecții financiare) în conformitate cu cerințele programelor de finanțare;
    • pregătirea fizică sau în format electronic a dosarelor de finanțare, în funcție de specificitatea schemelor de finanțare,  depunerea / înregistrarea documentatiilor/dosarelor de finantare la autoritatile finantatoare sau completarea cererilor de finanțare/anexarea documentelor justificative suport și transmiterea acestora în cadrul platformelor informatice (precum MySMIS, proiecte.pnrr.gov.ro etc.)
    • organizarea si participarea in cadrul vizitelor de lucru necesare obtinerii finantarii nerambursabile, la sediile beneficiarilor/ finantatorilor/ altor institutii

  1. b) în etapa de implementare a proiectelor:
    • elaborarea documentatiilor de atribuire si verificarea procesului de achizitii (ex. specificații tehnice, caiete de sarcini, cereri de oferta, procese verbale de adjudecare/ note atribuire; comunicări rezultat proceduri, contracte achiziție, comenzi etc.)
    • încărcarea documentelor de achiziție în platforma dedicată beneficiarilor privați, monitorizarea calendarului de derulare a procedurii, asistarea beneficiarului în formularea de răspunsuri privind clarificările primite sau transmise către ofertanți, publicarea rezultatului procedurii de atribuire), respectarea termenelor conform normelor legale aplicabile astfel încât beneficiarul să nu primească corecții financiare;
    • întocmirea/ verificarea documentatiilor de rambursare a cheltuielilor efectuate conform planului de afaceri/contractului de finantare/acordului pentru finantare sau a normelor specifice legale aplicabile (ex. Ordin 1284/2016);
    • monitorizarea activităților proiectului în etapa de implementare, urmărirea indicatorilor de realizare din contractele de finanțare/ a mențiunilor speciale prevăzute în Acordul pentru finanțare și semnalarea către client a aspectelor care pot împiedica buna derulare a proiectelor și atingerea obiectivelor/indicatorilor asumați de către beneficiari
    • completarea rapoartelor de progres trimestriale/finale, a cererilor de plata/rambursare, a situațiilor privind stadiu investiției, etc
    • verificarea documentelor justificative care compun dosarul cererilor de rambursare (ex. facturi, note contabile, extrase de cont, traduceri în limba română ale documentelor prezentate în limbi străine, registre de imobilizări, livrabile contracte achizitie/lucrări) și transmiterea de observații privind corectarea/rectificarea acestora către client
    • asistarea beneficiarilor in cadrul controalelor efectuate in locatia de derulare a proiectelor cu ocazia depunerii cererilor de plata/rambursare, atunci cand situatia o impune

  1. c) în etapa de monitorizare/durabilitate a proiectelor:
  • întocmirea rapoartelor de durabilitate sau a documentațiilor de raportare anuală conform cerințelor schemelor de finanțare
  • asistarea beneficiarilor in cadrul controalelor efectuate in locatia de derulare a proiectelor cu ocazia in cadrul verificarilor efectuate de reprezentatii autoritatilor finantatoare in perioada de monitorizare/durabilitate a proiectelor, atunci cand situatia o impune

Beneficii:

  • salariu fix cuprins intre 3.000 lei – 4.500 lei net, care se va negocia in urma interviului final, in functie de experienta candidatului in domeniu
  • posibilitatea de a participa la cursuri de dezvoltare profesionala si perfectionare in domeniu (2 cursuri/an)
  • asigurare medicală privată Signal Iduna, după finalizarea perioadei de probă (3 luni de la data angajării)
  • suport in cadrul echipei si un consultant senior care se va asigura ca primesti toate informațiile de care ai nevoie, iti va răspunde la întrebări, te va ghida și te va sprijini pentru un parcurs profesional de succes
  • iti vei desfasura activitatea într-un mediu de lucru placut si sigur, în cadrul unei echipe tinere si dinamice de consultanti
  • oportunitati de invatare, dezvoltare profesională si promovare în cadrul companiei
  • bonus in functie de performante și/sau prime pe parcusrul anului (sărbători legale/zi de naștere), prime de vacanță

Mai multe informații

  • Acest job a expirat!
Informație Companie
  • Numar de Joburi 1 Joburi
  • Categorii Servicii Management, Consultanta
  • Adresa companiei Str. Ion Urdareanu, nr.34, et.4, sector 5, Bucuresti, cod postal 050688